به گزارش ایسنا به نقل از رایزنی فرهنگی ایران در اتریش، این نمایشگاه با حضور ۱۵ هنرمند اتریشی همراه بود که بیش از ۷۰ سال سن داشتند و در دوران بازنشستگی، در دوره‌های آموزش نگارگری میترا شاهمرادی، هنرمند نقاش ایرانی مقیم اتریش آموزش دیده و آثاری برگرفته از تصاویر کتاب‌های مینیاتور ایرانی را به نمایش گذاشتند.


در آیین افتتاح این نمایشگاه که با حضور جمعی از  دیپلمات‌های سفارت جمهری اسلامی ایران در اتریش، اساتید دانشگاه، هنرمندان اتریشی و تعدادی از ایرانیان مقیم همراه بود، مهرداد آگاهی، رایزن فرهنگی ایران در اتریش، ضمن خیر مقدم به حاضران، یادآوری کرد: ایرانیان با سابقه چند هزار ساله در هنر بسیاری از مطالب و مفاهیم را با شعر منتقل می‌کردند؛ رودکی از نخستین شاعران بزرگ پارسی‌گوی ۱۲۰۰ سال قبل می‌زیسته و فردوسی حدود هزار سال قبل شاهنامه را سروده و مولانا و سعدی نیز در حدود هشتصد سال پیش و حافظ شاعر نامدار شیرازی در حدود ۷۰۰ سال قبل زندگی می‌کرده است. گوته شاعر بزرگ آلمانی حدود پانصد سال بعد از حافظ اثر معروف دیوان شرقی غربی را سرود و تقدیم به حافظ کرد و در بین بزرگان ادب حافظ و گوته را همچون برادر می‌دانند.


آگاهی گفت: این پیوند معنوی توسط یک ادیب و مترجم بزرگ اتریشی به نام هامر پورگشتال که به زبان‌های عربی، فارسی و ترکی استانبولی مسلط بود و به‌ عنوان یک دیپلمات و مترجم در کشورهای مختلف خدمت می‌کرد، زمانیکه در عثمانی حضور داشت دیوان حافظ را به آلمانی ترجمه کرد و این اثر به دست گوته رسید و گوته که بیش از ۶۰ سال سن داشت در اوج پختگی شیفته حافظ شد.

و امسال حدود ۲۰۰ سال از نگارش دیوان شرقی غربی گوته می‌گذرد.


به تعبیر او، بسیاری از اهالی علم، فن، تاریخ و هنر علاوه بر توضیحات مکتوب، تصاویر نگارگری را به متن نیز می‌افزودند؛ بطور مثال در شاهنامه طهماسبی علاوه بر اشعار، داستان‌ها نیز نگارگری شده و با ظرافت تصاویری خلق شده که هر بیننده‌ای را مجذوب کرده و این آمیختگی شعر و تصویر انتقال فرهنگ و روح لطیف را جاری و ساری می‌کند.


رایزن فرهنگی ایران در اتریش توضیح داد: هنرمندان حاضر در نمایشگاه، پس از فراغت از کار بیش از قبل به فرهنگ و هنر توجه کرده‌اند و با خلق آثار ایرانی بر غنای پیوند فرهنگی دو کشور می‌افزایند که باعث آرامش روحی خود و بینندگان و تاثیر مثبت بر محیط خود می‌شوند.

در ادامه این مراسم، میترا شاهمرادی هنرمند نقاش و مدرس نگارگری ایرانی با توضیح چگونگی این برنامه‌ها که طی دو سال گذشته افراد زیادی را به خود جذب کرده است، گفت: افراد با علاقه این رشته را فرا می‌گیرند و امروز منتخب تعدادی از هنرمندان را برای نمایش به رایزنی فرهنگی ایران آورده‌ایم تا بینندگان عزم جدی تعدادی از افراد بازنشسته که بین ۷۰ تا ۸۰ سال سن دارند را ببینند که چگونه با علاقه به نگارگری ایرانی در این نمایشگاه را حضور دارند.


در ادامه شاهمرادی با نام بردن از هنرمندان، آثار آنها را نشان می‌داد و هنرمند مورد تشویق قرار می‌گرفت. در انتها با نشان دادن چهار اثر از یک خانم ۹۲ ساله که مدتی قبل از دنیا رفته بود، او را سمبل فرد علاقمندی دانست که تا روزهای آخر با شوق فراوان به کار نگارگری مشغول بود.


در این مراسم محمدرضا آذین هنرمند و آهنگساز ایرانی مقیم اتریش با معرفی ساز نی به حاضران و توضیح درباره کارکرد آن، به نواختن نی پرداخت که بسیار مورد توجه قرار گرفت.


این نمایشگاه که از ۲۶ شهریور  آغاز شده به مدت سه هفته ـ هر روز ـ  از ساعت ۱۳ تا ۱۶ برای بازدید علاقمندان برقرار است.


انتهای پیام

اتریشی‌ها هنر ایرانی را به تماشا گذاشتند

پاسخی بگذارید