به گزارش ایسنا ـ منطقه خوزستان،  سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی صبح  روز پنجشنبه در سفری یک روزه به منظور افتتاح سه طرح فرهنگی در شهرهای الهایی ، بخش زوییه اهواز و شهرستان بندر ماهشهر به خوزستان سفر کرد.  


ید عباس صالحی در سفر خود به خوزستان در آیین گشایش فرهنگسرای شهرستان بندر ماهشهر با تبریک هفته دولت و گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر اظهار کرد: در رویکردهای که در نظام اسلامی و در دولت یازدهم و دوازدهم داشتیم تلاش شد تا حوزه فرهنگ را به عنوان حوزه کانونی مورد توجه بیشتر قرار دهیم.


اوافزود: یکی از رویکردهای مهم دولت در حوزه‌های مختلف حوزه زیربنایی بوده و  به رغم آن‌که منابع مالی دولت آن گونه نبود تا شاهد ترقی قابل ملاحظه‌ای باشیم.


وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی سپس  گفت: از نیمه دوم سال ۹۴ بود که تحریم‌ها با امضای برجام برداشته شد و با این کار توانستیم در سال ۹۵بیش از ۱ میلیون بشکه نفت و در سال ۹۶ دو میلیون بشکه نفت بفروشیم.


صالحی با اشاره به شرایط دولت در سال‌های پس از امضای برجام یادآور شد: در دولت یازدهم و دوازدهم عملا در این دو سال با همه این احوال توجه به توسعه زیرساخت‌ها قابل توجه بوده و مسیر را با این نگاه تعقیب کرده است.


او ادامه داد: در حوزه‌های فرهنگی در دولت‌های یازدهم و دوازدهم در سینما در سال ۹۲، ۲۴۷ سینما داشتیم اما امسال به ۵۵۰ سینما رسیدیم که بیانگر رشد دو برابری است. در سال اول دولت دوازدهم در کتابخانه‌ها ۲۸۴۱ کتابخانه داشتیم اما در سال گذشته ۳۶۴۴ کتابخانه داشتیم  و تا هفته دولت ۴۰ کتابخانه افتتاح شد و این مسیر تا پایان سال ادامه دارد.


صالحی اضافه کرد: در حوزه‌های فرهنگی علمی اجتماعی اتفاقاتی که می‌توانند به توسعه زیرساخت‌ها کمک کنند شتاب بیشتری گرفته‌اند و با تجمیع امکانات شاهد این اتفاقات هستیم. بحث عدالت اجتماعی و توزیع عادلانه امکانات در فضای کشور و در این حوزه آمارها کاملا با این نگاه همراه است و در این دولت اهتمامی بوده که فضاش کشور برخوردارهای بهتری را پیدا کند.


وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان این‌که با این نگاه تلاش شده که فضای ایران تهران نباشد به واقعیت نزدیک‌تر باشد؛ یادآور شد: در رویدادهای کشور در حوزه فرهنگ و هنر تنوع و تکثر برنامه‌ای مشاهده می‌شد به طوری که ۱۶ ۵۵۲ برنامه و اتفاق در شهرهای مختلف در شاخه‌های مختلف فرهنگ رخ داده است.


صالحی افزود: سال گذشته ۱۶۲۰ فعالیت ترویجی کتاب و ۱۶۹۲ فعالیت شعری و ۳۸ هزار برنامه در حوزه هنر در سال ۹۷ در همه استان‌های کشور داشتیم. همچنین در بخش هنرهای تجسمی سه هزار برنامه، در تئاتر ۲۰ هزار برنامه، در سینما ۱۰ هزار برنامه در شهرهای مختلف داشتیم و  ۱۵۰۰ فیلم  کوتاه در استان‌های مختلف صورت گرفته است.


وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین با بیان این که در فعالیت‌های قرآنی ۷۹۰۰ رویداد قرآنی داشتیم، گفت: ۴۰۸ نمایشگاه قرآنی هم در شهرها و استان‌های مختلف برگزار کردیم.


صالحی در ادامه گفت: از تمرکزگرایی به سمت حضور در شهرستان‌ها رفتیم  که رشد قابل توجهی را در برنامه‌ها و رویدادها ملاحظه می‌کنیم. در یک سال و نیم اخیر در سفرها تفاهمنامه‌ای را به عنوان نقشه راه داشتیم که ۸۰۰ میلیارد تومان موافقت نامه فرهنگی با استانداران تنظیم شد.


وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در خوزستان طی تفاهمنامه‌ای ۸۴ میلیارد تومان با استاندار خوزستان منعقد شد که طی ۱۸ ماهه گذشته ۴۰ میلیارد تومان آن امضا شده است.


صالحی گفت: به طرح‌ها سرعت داده شده و در پرتو این تفاهمنامه سرعت گرفته‌اند که این سه مجموعه‌ای که امروز افتتاح شدند ۶۵٠٠ متر فضای فرهنگی دارند.


همچنین فرهنگسرای فردوس اهواز با حضور سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به بهره‌برداری رسید.


محمد جوروند، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان، گفت: احداث پروژه فرهنگسرای فردوس اهواز از سال ۱۳۹۳ آغاز شده است که به دلایلی در ادامه ساخت آن وقفه‌هایی ایجاد شد.


جوروند با بیان این که تاکنون ۲۶ میلیارد ریال در این پروژه هزینه شده است اظهار کرد: این فرهنگسرا در زیربنای یک هزار و ۲۰۰ متر در منطقه زویه اهواز ساخته شده که دارای آمفی تئاتر ۲۲۰ نفره، ۶ کلاس آموزشی، کارگاه‌های آموزشی، کلاس های فرهنگی هنری است.


مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان افزود: این پروژه  در هفته دولت با حضور دکتر سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مورد بهره‌برداری رسید.


فرهنگسرای ولایت شهر الهایی نیز با حضور سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی  افتتاح شد.


 سیدعباس صالحی در این مراسم گفت: به لطف خدا در سال‌های اخیر اتفاقات خوبی در این شهر افتاده است. این مجتمع فرصت‌هایی را ایجاد می‌کند تا فرهنگ، هنر، دین و رسانه و همه موضوعاتی که به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مردم مرتبط می‌شوند، محقق شوند.


وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: خوشبختانه این مجموعه با ظرفیت ۲۰۰ صندلی این فرصت را فراهم کرده تا مردم از اتفاقات فرهنگی و هنری استفاده کنند. افتتاح مجتمع‌های فرهنگی و هنری سرانه فرهنگی را بالا می‌برد.


 او  با اشاره به سیلی که در ابتدای امسال در استان خوزستان رخ داد، گفت:این اتفاق همه مردم را درگیر و متأثر کرد. دل مردم ایران مثل مردم خوزستان ملتهب و یادآور ایام دفاع مقدس بود همان‌طور که در آن زمان کل مردم ایران دلشان با مردم خوزستان بود. همان‌طور که در اتفاقات مختلف دل مردم ایران با خوزستان می‌تپید در این ۴۰ روز نیز دل مردم ایران با خوزستان بود و با درد و رنج و غم مردم خوزستان همراه بودند. با درایت مسئولان استان و همدلی و همراهی مردم اتفاقی که می توانست خسارت بار باشد مدیریت شد.


او بیان کرد: همان‌طور که در ایام جنگ وقتی مردم کنار هم قرار می‌گیرند می‌توانند دشمن را زمین‌گیر کنند در حوادث مختلف مردم می‌توانند در کنار مسئولان باشند و نگذارند آن اتفاقات آثار خسارت باری داشته باشند.  


وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: امروز در هفته دولت در اینجا هستیم  و فرهنگسرای ولایت در شهر الهایی که تازه به شهر تبدیل شده و از مناطق کمتر برخوردار است افتتاح شد، این ایام را به فال نیک می‌گیریم که از یک طرف به ایام غدیر وصل است و از طرف دیگر در آستانه ماه محرم هستیم. افتتاح فرهنگسرا با ایام غدیر و ماه محرم قرین شده و اینجا هم شهر ولایت است و افتتاح این فرهنگسرا در احیای معارف اهل بیت و گسترش محبت اهل بیت تاثیرگذار باشد.


وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین در سفر به خوزستان از پروژه خانه فرهنگ اهواز بازدید و از نزدیک در جریان مراحل ساخت و روند توسعه و پیشرفت فیزیکی این پروژه قرار گرفت. این بنا از پروژه‌های در حال ساخت این اداره کل است که در اسفند ماه سال ١٣٩۶ با حضور مقام عالی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کلنگ‌زنی آن انجام شد.


این پروژه با زیر بنایی بالغ  ٢ هزار متر مربع در چهار طبقه و با اعتباری بالغ بر ۵٠ میلیارد ریال با نظارت دفتر ساختمانی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان با ۵٠ درصد پیشرفت فیزیکی در حال احداث است.


از جمله امکانات در نظر گرفته شده در این بنا می‌توان به سالن اجتماعات در طبقه همکف، کلاس‌های آموزشی و فضاهای فرهنگی اشاره کرد.انتهای پیام

افتتاح سه‌ طرح فرهنگی با حضور وزیر ارشاد در خوزستان

پاسخی بگذارید