به گزارش ایسنا، همایش بررسی «جایگاه زن در تمدن ایران و اسلام» در سه محور اصلی با موضوع‌های «جایگاه زن در آفرینش و تکوین»، «نقش زنان در عرصه‌های اجتماعی و اقتصادی» و «زنان و مطالعات آینده‌پژوهی در عرصه‌ی علم و فناوری در کشورهای اسلامی و کشورهای غربی» برگزار می‌شود.


همچنین زیر مجموعه‌های این همایش در این فراخوان «جایگاه زن در آفرینش و تکوین؛ زن در تاریخ تمدن ایران پیش از اسلام، زن در تاریخ تمدن ایران پس از اسلام و در جهان‌بینی اسلامی، زن در جوامع دیگر»،  «نقش زنان در عرصه‌های اجتماعی و اقتصادی؛ زنان در دستیابی به صلح و پیشرفت پایدار با تکیه ‌بر تاریخ و تمدن ایران و اسلام، زنان در احیا و ترویج میراث فرهنگی ناملموس، زنان: خودمراقبتی، خودباوری، زنان در تحکیم بنیان خانواده، زنان در اقتصاد خلاق، کارآفرینی و مسئولیت اجتماعی» و «زنان و مطالعات آینده‌پژوهی در عرصه علم و فناوری، در کشورهای اسلامی و کشورهای غربی؛ زنان در رسانه‌ها و فضای مجازی: فرصت‌ها و تهدیدها» اعلام شده‌اند.


بنا بر اعلام روابط عمومی بنیاد ایرانشناسی، «امروزه زن علاوه ‌بر کارکرد اصلی‌اش در کانون خانواده، دارای نقش‌ها و کارکردهای اصلی دیگری در حوزه‌های مسئولیت‌های اجتماعی، تعلیم و تربیت فرزندان و تأثیر آن بر آینده‌ی جوامع، مهارت‌های علمی، فناوری، اقتصادی و کارآفرینی است. همچنین اسلام نگاه ویژه‌ای به جایگاه و کرامت زن دارد و الگوهای کاملی از زن نمونه را مانند حضرت فاطمه (س)، حضرت خدیجه (س) و حضرت زینب (س)، به جوامع بشری عرضه می‌کند.


از سوی دیگر، جایگاه و کرامت زنان در ایران دوران باستان به گونه‌ای بوده که علاوه‌بر حفظ حجاب، متانت و کرامت زن در آن دوران، ایفای نقش در کارکرد اصلی و محوریش «خانواده»، بعضاً فرمان‌های حکومتی با رأی و نظر ایشان صادر می‌شده است.


با توجه به این موارد، هرچند در برخی زمینه‌ها حقوق زنان با چالش‌هایی روبه‌رو بوده و نیازمند آسیب‌شناسی و رفع تبعیض‌ها از حقوق زنان و رسیدن به عدالت جنسیتی هستیم، بنیاد ایرانشناسی به مناسبت ولادت حضرت فاطمه زهرا (س) و بزرگداشت مقام زن؛ با برنامه‌ریزی برای برگزاری همایشی با عنوان «جایگاه زن در تمدن ایران و اسلام»؛ در آن از صاحبان اندیشه در حوزه‌های گوناگون امور زنان دعوت می‌کند تا به ارائه‌ی آخرین پیشنهادات و راهکارهای خود برای معرفی صحیح نقش زنان در جامعه و نیز رفع تبعیض‌های جنسیتی و موانع حقوقی، بر اساس معیارهای ایرانی و اسلامی پرداخته شود.


بر اساس این فراخوان، علاقه‌مندان برای ارسال چکیده مقاله‌های خود برای شرکت در این همایش که با همکاری دفتر یونسکو تهران برگزار می‌شود، تا ۱۵ دی و برای ارسال اصل مقاله‌ها تا ۱۵ بهمن فرصت دارند، همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند با دبیرخانه‌ی همایش با شماره‌های ۸۸۶۰۸۷۷۹ تماس بگیرند.



انتهای پیام

بررسی «جایگاه زن در تمدن ایران و اسلام»

پاسخی بگذارید