به گزارش ایسنا، همایش بررسی «جایگاه زن در تمدن ایران و اسلام» در سه محور اصلی با موضوع‌های «جایگاه زن در آفرینش و تکوین»، «نقش زنان در عرصه‌های اجتماعی و اقتصادی» و «زنان و مطالعات آینده‌پژوهی در عرصه‌ی علم و فناوری در کشورهای اسلامی و کشورهای غربی» برگزار می‌شود.


همچنین زیر مجموعه‌های این همایش در این فراخوان «جایگاه زن در آفرینش و تکوین؛ زن در تاریخ تمدن ایران پیش از اسلام، زن در تاریخ تمدن ایران پس از اسلام و در جهان‌بینی اسلامی، زن در جوامع دیگر»،  «نقش زنان در عرصه‌های اجتماعی و اقتصادی؛ زنان در دستیابی به صلح و پیشرفت پایدار با تکیه ‌بر تاریخ و تمدن ایران و اسلام، زنان در احیا و ترویج میراث فرهنگی ناملموس، زنان: خودمراقبتی، خودباوری، زنان در تحکیم بنیان خانواده، زنان در اقتصاد خلاق، کارآفرینی و مسئولیت اجتماعی» و «زنان و مطالعات آینده‌پژوهی در عرصه علم و فناوری، در کشورهای اسلامی و کشورهای غربی؛ زنان در رسانه‌ها و فضای مجازی: فرصت‌ها و تهدیدها» اعلام شده‌اند.


بنا بر اعلام روابط عمومی بنیاد ایرانشناسی، «امروزه زن علاوه ‌بر کارکرد اصلی‌اش در کانون خانواده، دارای نقش‌ها و کارکردهای اصلی دیگری در حوزه‌های مسئولیت‌های اجتماعی، تعلیم و تربیت فرزندان و تأثیر آن بر آینده‌ی جوامع، مهارت‌های علمی، فناوری، اقتصادی و کارآفرینی است. همچنین اسلام نگاه ویژه‌ای به جایگاه و کرامت زن دارد و الگوهای کاملی از زن نمونه را مانند حضرت فاطمه (س)، حضرت خدیجه (س) و حضرت زینب (س)، به جوامع بشری عرضه می‌کند.


از سوی دیگر، جایگاه و کرامت زنان در ایران دوران باستان به گونه‌ای بوده که علاوه‌بر حفظ حجاب، متانت و کرامت زن در آن دوران، ایفای نقش در کارکرد اصلی و محوریش «خانواده»، بعضاً فرمان‌های حکومتی با رأی و نظر ایشان صادر می‌شده است.


با توجه به این موارد، هرچند در برخی زمینه‌ها حقوق زنان با چالش‌هایی روبه‌رو بوده و نیازمند آسیب‌شناسی و رفع تبعیض‌ها از حقوق زنان و رسیدن به عدالت جنسیتی هستیم، بنیاد ایرانشناسی به مناسبت ولادت حضرت فاطمه زهرا (س) و بزرگداشت مقام زن؛ با برنامه‌ریزی برای برگزاری همایشی با عنوان «جایگاه زن در تمدن ایران و اسلام»؛ در آن از صاحبان اندیشه در حوزه‌های گوناگون امور زنان دعوت می‌کند تا به ارائه‌ی آخرین پیشنهادات و راهکارهای خود برای معرفی صحیح نقش زنان در جامعه و نیز رفع تبعیض‌های جنسیتی و موانع حقوقی، بر اساس معیارهای ایرانی و اسلامی پرداخته شود.


بر اساس این فراخوان، علاقه‌مندان برای ارسال چکیده مقاله‌های خود برای شرکت در این همایش که با همکاری دفتر یونسکو تهران برگزار می‌شود، تا ۱۵ دی و برای ارسال اصل مقاله‌ها تا ۱۵ بهمن فرصت دارند، همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند با دبیرخانه‌ی همایش با شماره‌های ۸۸۶۰۸۷۷۹ تماس بگیرند.انتهای پیام

بررسی «جایگاه زن در تمدن ایران و اسلام»

پاسخی بگذارید