جشنواره ‘علم برای همه’ جایگزین ‘علم و عامه’ می شودبه گزارش روز دوشنبه گروه علمی ایرنا از موزه ملی علوم و فناوری، جشنواره علمی سراسری این موزه که پیش از این به «علم و عامه» موسوم بود، در سومین سال خود با نام «علم برای همه» برگزار خواهد شد. صونا آقابابایی، دبیر این جشنواره تغییر نام آن را حاصل بازخورد شرکت‌کنندگان و ابهامات موجود درمعنای کلمه «عامه» عنوان کرد.
وی همچنین به تغییر رویکرد جشنواره اشاره کرد و گفت: بخش ویژه جشنواره امسال، بر خانواده‌های علمی تأکید می‌کند. آقابابایی، خانواده علمی را نه به معنای خانواده‌ای دارای سطح تحصیلات بالا بلکه خانواده‌ای دانست که از راه‌حل‌های علمی برای رویارویی و آمادگی در برابر موضوعات روزمره زندگی بهره می‌گیرد و دارای فرهنگ استفاده کاربردی از دانش علمی است.
دبیر جشنواره «علم برای همه» با اعلام این که قرار است تندیسی ویژه برای برگزیدگان بخش «خانواده علمی» در نظر گرفته شود، از خانواده ها دعوت کرد که ضمن شرکت در جشنواره، در فراخوان انتخاب بهترین عنوان برای این تندیس نیز شرکت کنند.
وی محور قرار دادن واحد خانواده را در مرکزیت یک جشنواره علمی، یک اتفاق تازه و تاثیرگذار ارزیابی و اظهار امیدواری کرد که مشارکت خانواده ها در بخش ویژه جشنواره که به موضوع زلزله اختصاص دارد و ایجاد یک تلاش همگانی برای آمادگی در مقابل زلزله، بتواند نگاه عموم مردم و مسئولان را به پدیده زلزله تغییر دهد. چرا که زلزله به خودی خود بخشی از چرخه طبیعی زیستی است و آمادگی قبل، هنگام و بعد از وقوع آن و آگاهی از نحوه برخورد با این پدیده می تواند میزان پیامدهای مخرب آن را تا حد بسیار زیادی کاهش دهد.
محورهای جشنواره سوم موزه ملی علوم و فناوری از این قرار است:
محورهای جشنواره در بخش اصلی شامل ارائه، معرفی یا آموزش مفاهیم علمی به زبان ساده و در بخش ویژه «زلزله و خانواده» است.
این جشنواره به مدت یک هفته از تاریخ 20 تا 25 آبان برگزار می شود و مهلت ارسال آثار تا 15 مهرماه 96 است. علاقمندان جهت دریافت دیگر اطلاعات می توانند به سامانه www.inmost.ir مراجعه و یا با شماره های 88914934-021 و 88851448-021 تماس حاصل نمایند.
موسسه علمی آینده سازان، پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله، وزارت آموزش و پرورش، کمیسیون ملی یونسکو در ایران، سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، پژوهشکده سوانح طبیعی، موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، جمعیت هلال احمر، سازمان مدیریت بحران کشور و صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران از حامیان جشنواره «علم برای همه» هستند.
علمی*9157
تنظیم: منصوره شوشتری* انتشار: زهره محتشمی پورانتهای پیام /*


پاسخ دهید