خیز دولت در بازارسازی و توسعه روش های نوین تامین مالی شرکت های دانش‌بنیانبه گزارش گروه علمی ایرنا، تصویب‌نامه هیات وزیران برای ارایه برنامه‌ و روش‌های اجرای وزارتخانه‌های بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جهاد کشاورزی، نیرو، ارتباطات و فناوری اطلاعات، صنعت، معدن و تجارت، دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، راه و شهرسازی، و علوم، تحقیقات و فناوری به منظور بازارسازی برای محصولات دانش‌بنیان تولید داخل به میزان یکصد هزار میلیارد ریال اعتبار تا پایان سال 1396 به طور حتم یکی از اقدامات مناسب دولت یازدهم در حمایت از شرکت های فعال در حوزه دانش بنیان بوده است.
حال آنکه تدوین و تصویب «نظام‌نامه پیوست فناوری قراردادهای بین‌المللی و طرح‌های مهم ملی» در قراردادهای بین‌المللی و طرح‌های مهم ملی مصوب ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در جهت تعامل فعال حوزه اقتصاد دانش‌بنیان و بخش‌های اصلی اقتصاد کشور و توسعه توانمندی فناورانه شرکت‌های دانش‌بنیان و داخلی نیز در همین راستا از سوی دولت تعریف شده است.

**حمایت از ایجاد و توسعه روش‌های نوین تأمین مالی طرح‌های فناورانه و نوآورانه
اما یکی دیگر از اقدامات دولتمردان تدبیر و امید در سال های اخیر تدوین آیین‌نامه ««نظام مالی توسعه اقتصاد دانش‌بنیان» با هدف ایجاد نهادهای سرمایه‌گذاری خطرپذیر، ابزارهای بیمه و پوشش ریسک فعالیت‌های دانش‌بنیان و روش‌های تأمین مالی (فاینانس) داخلی برای فعالیت‌های فناورانه شرکت‌های ایرانی جهت ارایه و تصویب به هیأت وزیران بوده است.
ضمن این که بازار دارایی فکری نیز در راستای اجرای بند «د» ماده 17 قانون برنامه پنجم توسعه مبنی بر حمایت مالی از ایجاد و توسعه بورس ایده و بازار فناوری به منظور استفاده از ظرفیت های علمی در جهت پاسخگویی به نیازهای بخش صنعت، کشاورزی و خدمات تشکیل شد و یازدهم خردادماه 1393 به طور رسمی آغاز به کار کرد.
این بازار در سطح کلان با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سازمان بورس اوراق بهادار و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و در سطح اجرایی با همکاری شرکت فرابورس ایران، پارک فناوری پردیس و سازمان مالکیت صنعتی طراحی و تأسیس شد.
ضمن آن که برای کمک به توسعه این بازار نیز کارگروه بازار دارایی فکری با حضور نمایندگانی از معاونت علمی و فناوری، سازمان بورس و اوراق بهادار، شرکت فرابورس ایران و پارک فناوری پردیس تشکیل شده است.
بر اساس این گزارش، تاکنون 157 اختراع، 3 طرح صنعتی و همچنین یک علامت تجاری در فهرست عرضه بازار دارایی‌های فکری جا گرفته و تاکنون 5 معامله ( یک طرح صنعتی و 4 اختراع) نیز انجام شده است که در مجموع 37.5 میلیارد ریال ارزش داشته و محصولات مذکور به تولید انبوه نیز رسیده‌اند.
معاونت علمی و فناوری برای حمایت از بازار دارایی فکری و تقویت تقاضای بازار، بسته حمایتی شامل پرداخت وام تا سقف 500 میلیون تومان و 80 درصد مبلغ ارزش‌گذاری طرح به خریدار را طراحی و عرضه کرده است.

**طراحی الگوی سرمایه‌گذاری جسورانه (Venture Capital)
سرمایه گذاری جسورانه یک روش تامین مالی نوین و ویژه شرکت هایی است که در دوران مخاطره از چرخه عمر خود به سر می برند، این روش در سراسر جهان به عنوان یکی از کارآمدترین روش های تأمین مالی برای طرح ها و شرکت های نوآور شناخته شده است.
بر این اساس، الگوی بومی سرمایه گذاری جسورانه به همت معاونت علمی و فناوری طراحی و پس از ارزیابی صاحبنظران و اعمال اصلاحات مقتضی، در نهایت به تصویب رسید.
در این الگو که مهمترین هدف آن تسهیل شرایط سرمایه گذاری جسورانه در کشور است، یک نهاد حمایتی دولتی و یک نهاد سرمایه گذاری قدرتمند برای پیوند بین مجری و دولت در نظر گرفته شده است.
در این الگو، نهاد سرمایه گذار نقش مهمی دارد و تاکنون پنج صندوق سرمایه گذاری مخاطره پذیر ایجاد شده است. معاونت قصد دارد در صورت اجرای آزمایشی موفق این الگو و شناسایی ضعف های آن، با همکاری صندوق نوآوری و شکوفایی برای توسعه سرمایه گذاری خطرپذیر در شرکت های دانش بنیان به صورت گسترده تر عمل کند.
بر اساس این گزارش با بررسی 10 شرکت فرابورس Sme، تعداد 6 شرکت و نیز پس از بررسی 7 صندوق‌ سرمایه‌گذاری خطرپذیر، تاکنون تعداد 4 صندوق پذیره‌نویسی و به بورس راه یافتند یا عرضه اولیه شدند که در کل بالغ بر دو هزار و 400 میلیارد ریال ارزش بازاری آنان برآورد شده است.

**حمایت از توسعه بازارهای صادراتی و تبادل فناوری در عرصه بین المللی
معاونت علمی و فناوری سیاستها و رویکردهای ویژهای را به منظور تسهیل، تقویت و ساماندهی همکاریهای علمی و فناورانه بین بازیگران نظام علم، فناوری و نوآوری کشور با همتایان خارجی خود تدارک دیده است که بحث تبادل فناوری و همچنین توسعه صادرات و کسب‌وکارهای بین‌المللی از اهم این فعالیت ها محسوب می شود.
اما رویکرد اصلی معاونت علمی و فناوری در خصوص همکاری های بین المللی، ایجاد بستر مناسب برای فعالیت بازیگران نظام نوآوری و به ویژه شرکت های نوآور است، به طوریکه این دستگاه در تلاش است که شرایط، امکانات و زیرساخت مناسب برای نقش آفرینی شرکت های نوآور ایرانی در عرصه بین المللی را با فعالیت هایی همچون راه اندازی کمیسیون عالی همکاری های فناوری ایران و روسیه، راه اندازی صندوق راه ابریشم و پارک فناوری مشترک با چین، طراحی سامانه هوشمندی فناوری، طراحی چارچوب پیوست فناوری برای خریدهای کلان خارجی و جهت دهی به سرمایه گذاری های خارجی را هموار کند.
ضمن آنکه حجم صادرات دانش بنیان یکی از شاخص های توسعه فناوری و اقتصادی در کشور به شمار می رود و رویکرد معاونت علمی برای افزایش حجم صادرات دانش بنیان، توانمندسازی شرکت ها با مشارکت دولت و بخش خصوصی است و بدین منظور از حمایت های مشروط، زماندار و هدفمند برای ایجاد زیرساخت های لازم بهره می جوید.
راه‌اندازی شرکت‌های مدیریت صادرات محصولات دانش‌بنیان، راه‌اندازی پایگاه‌های صادراتی محصولات دانش‌بنیان، راه‌اندازی کریدور صادرات محصولات دانش‌بنیان، طراحی و توسعه «برچسب ملی کیفیت»، تدوین و اجرای بسته حمایت از صادرات محصولات دانش‌بنیان، ایجاد، تقویت و توسعه برندهای تجاری مشترک، تدوین و پیشنهاد بسته حمایت از تضمین شرکت‌های دانش‌بنیان از جمله اقدامات برجسته دولت تدبیر در بخش توسعه صادرات و کسب‌وکارهای بین‌المللی است.
به طور حتم تصویب‌نامه هیات وزیران برای ارایه برنامه‌ و روش‌های اجرایی تعدادی از وزارتخانه ها به منظور بازار سازی 100 هزار میلیارد ریالی از محصولات دانش‌بنیان تولید داخل، توسعه روش های نوین تامین مالی و همچنین حمایت از توسعه بازارهای صادراتی و تبادل فناوری در عرصه بین المللی از جمله تدابیر موثر دولت یازدهم از فعالان عرصه دانش بنیان برای رونق تولید و اشتغال محسوب می شود که امید آن می رود که در دولت دوازدهم این حمایت ها شتاب بسیار بیشتری به خود گیرد.
علمی ** 1836 **
خبرنگار:یوسف درویشی* انتشار: زهره محتشمی پورانتهای پیام /*


پاسخ دهید