سه پژوهشکده و 9 گروه پژوهشی ایرانداک تصویب شدبه گزارش روز سه شنبه گروه علمی ایرنا از روابط عمومی پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک)، شورای گسترش آموزش عالی، ضمن موافقت با تغییر نام پژوهشکده «جامعه، علوم و فناوری اطلاعات» به پژوهشکده «جامعه و اطلاعات» با گروه‌های پژوهشکده‌های «فناوری اطلاعات»، «علوم اطلاعات» و «جامعه و اطلاعات» موافقت قطعی کرد.
پژوهشکده فناوری اطلاعات شامل گروه‌های پژوهشی «مدیریت فناوری اطلاعات»، «سیستم‌های اطلاعاتی»، و «کسب و کار الکترونیک»، پژوهشکده علوم اطلاعات شامل گروه‌های پژوهشی «اصطلاح‌شناسی و هستان‌شناسی»، «زبان‌شناسی رایانشی» و «علم‌سنجی و تحلیل اطلاعات» و پژوهشکده جامعه و اطلاعات شامل گروه‌های پژوهشی «سیاست اطلاعات»، «اخلاق و حقوق اطلاعات» و «مطالعات اجتماعی اطلاعات» به تصویب رسیدند.
گروه‌های پژوهشی ایرانداک در نشست 25 تیر ماه 1396 شورای گسترش آموزش عالی به تصویب رسید.

** انتشار کتاب نمای 2016‏: جایگاه علم، فناوری و نوآوری ایران در جهان
کتاب «نمای 2016‏: جایگاه علم، فناوری، و نوآوری ایران در جهان» به منظور توصیف و گزارش درست و روزآمد جایگاه کشور در شاخص‌های کلیدی جهانی علم، فناوری و نوآوری از سوی ایرانداک منتشر شد.
نمای 2016 سومین اثر از مجموعه آثار «نما» است که گزارش توصیفی شاخص‌های نما را دربردارد کوششی است برای توصیف و گزارش درست و روزآمد جایگاه کشور در شاخص‌های کلیدی جهانی علم، فناوری و نوآوری است.
در این اثر تلاش شده با دسترسی به اطلاعات، جایگاه ایران با 25 کشور منطقه نیز مقایسه شود و نزدیک به 90 شاخص در هفت فصل در زمینۀ علم، فناوری، و نوآوری گزارش شده‌ است.
هفت فصل نمای 2016 جایگاه پژوهشگران، جایگاه نشریه‌های علمی، جایگاه مؤسسه‌ها در نظام‌های فراگیر رتبه‌بندی، جایگاه مؤسسه‌ها در نظام‌های موضوعی رتبه‌بندی، جایگاه مؤسسه‌ها در نظام‌های رتبه‌بندی وبگاه‌ها، جایگاه ایران در نمایه‌نامه‌های استنادی و جایگاه ایران در رتبه‌بندی‌های علم، فناوری و نوآوری را دربرمی‌گیرد.
‘نما’ جایگاه ایران را میان کشورهای منطقه و جهان و روند آن را در هر شاخص در چند سال گذشته نیز نشان می‌دهد و با گردآوردن شاخص‌های گوناگون در کنار هم، ابزاری برای کاربران می‌سازد که با آمیختن آن ها دریافت بهتری از وضع کنونی و روندها پیدا کنند.
این کتاب به صورت رایگان در نشانی http:\\nema.irandoc.ac.ir در دسترس علاقمندان است.
علمی**1834**1440
تنظیم: شفیعی ** انتشار: گلشنانتهای پیام /*


پاسخ دهید