سومین جشنواره داستان کوتاه خاتم متفاوت از دو دوره قبل برگزار می شودبه گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، علی اکبر اشعری عصر روز یکشنبه در نشستی خبری اظهار داشت: امروز فراخوان جشنواره در فضای مجازی و سایت ها منتشر می شود، بر اساس روال سالهای گذشته، موضوع داستان های ارسالی باید برگرفته از ویژگی شخصیتی و سیره حضرت رسول(ص) به عنوان الگو با توجه به نیازهای مخاطب و شرایط امروز جهان و مستند به اسناد و روایات معتبر باشد.
وی با بیان اینکه حجم آثار ارسالی حداکثر پنج هزار کلمه است، ادامه داد: مهلت ارسال آثار سی ام بهمن سال جاری است و آیین اختتامیه و تقدیم جوایز همزمان با عید مبعث در فروردین 97 برگزار می شود.
رییس شورای راهبردی جشنواره ادبی خاتم در باره جوایز این جشنواره توضیح داد: نویسندگان سه اثر برتر در هر یک دو حوزه کودک و نوجوان و بزرگسال به ترتیب زیر جوایز را دریافت می کنند. نفر اول، دوم و سوم به ترتیب 10 ، هفت و پنج سکه تمام بهار آزادی به همراه دیپلم افتخار و نفرات چهارم تا ششم فقط لوح قدردانی دریافت می کنند.
وی اضافه کرد: جایزه ویژه هیات داوران نیز که پنج قطعه سکه تمام بهار آزادی است به همراه یک لوح قدردانی به اثری تعلق می گیرد که داوران در باره آن به اجماع رسیده باشند.
به گفته اشعری، امسال جشنواره با همکاری نهاد کتابخانه های عمومی کشور، مجمع ناشران انقلاب اسلامی، شهر کتاب و دفتر نشر فرهنگ اسلامی برگزار می شود.

** تفاوت عمده این دوره با دوره های گذشته
اشعری گفت: از آنجا که برخی نو قلمان و داستان نویسان تمایل داشتند با داوران جشنواره مشاوره ای داشته باشند این امکان فراهم شده تا قبل از ارسال آثار این افراد برای داوری با نویسندگان حرفه ای مشاوره داشته باشند.
وی خاطرنشان کرد: در سال اول جشنواره شرکت کنندگان محدود به جغرافیای ایران بودند، سال دوم نیز شرکت افراد را محدود به فارسی زبانان کردیم که در این میان یک فرد افغانستانی حائز رتبه شد، اما امسال هرکس با هر زبانی می تواند در جشنواره شرکت کند.
به گفته اشعری، قرار است کارگاه های داستان نویسی از فردا (دوشنبه) به مدت سه روز برای حدود 30 نفر از افرادی که در جشنواره های قبلی حائز رتبه شده اند در مرکز آفرینش های فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شود.
اشعری گفت: در این کارگاه ها اساتیدی چون قاسمعلی فراست، مجید قیصری، مصطفی رحماندوست و محمدرضا سنگری آموزش های لازم را به نوقلمان خواهد داد.

** خلاءهای داستان نویسی در باره پیامبر(ص) از دلایل برگزاری جشنواره خاتم است
دبیر جشنواره ادبی خاتم نیز یکی از دلایل برگزاری جشنواره را وجود خلاءهای داستان نویسی در باره پیامبر اکرم(ص) عنوان کرد و گفت: در باره حضرت محمد(ص) داستانی نداریم و هرچه هست، قصه، حکایت و بازنویسی است.
مجید قیصری افزود: همواره دغدغه این را داریم که مردم به پیامبر اکرم(ص) فکر کنند، از این رو جشنواره خاتم بهانه ای می شود تا مردم بیشتر به کتاب هایی در این حوزه اقبال نشان دهند.
وی گفت: بسیاری از آثار دریافتی نشان می دهد شرکت کنندگان در جشنواره شناخت کافی از صدر اسلام و شخصیت پیامبر ندارند، بنابراین در دوره های آموزشی این بعد را تقویت کرده تا به شناخت بیشتر نویسندگان دست یابیم.
قیصری ادامه داد: از آنجا که می خواهیم آثار پخته ای خلق شود، اقدام به راه اندازی گروه مشاوره در امر داستان نویسی کرده ایم، این گروه آثار را قبل از داوری بررسی کرده و نقطه نظرات خود را برای نویسندگان بیان می کنند.
دبیر جشنواره خاتم گفت: هرچه جلوتر می رویم ابعاد جشنواره و استقبال از آن بیشتر می شود.
به گفته قیصری، نخستین کارگاه داستان نویسی با حضور 21 نویسنده شهرستانی و 9 نویسنده تهرانی برگزار می شود.

** کتاب درباره پیامبر اسلام(ص) کم است
مدیرعامل موسسه شهر کتاب نیز در این نشست خبری گفت: یکی از خواسته های شهر کتاب این بود که به شیوه ای موثر به شخصیت های بزرگ مخصوصا پیامبر اسلام(ص) و اهل بیت(ع) ، پرداخته و آثاری در این عرصه معرفی شود.
مهدی فیروزان افزود: پیروان همه انبیاء این کار را کرده اند اما در باره پیامبر خاتم(ص) کتاب زیادی وجود ندارد.
وی اظهار کرد: داستان کوتاه اجازه می دهد افراد حرفه ای و غیر حرفه ای به پیامبر(ص) توجه کرده و تصویری نزدیک به حقیقت از ایشان را به مخاطب ارائه کنند.
فیروزان گفت: هر سال بر اساس یافته های جدید خدماتی جدید به جشنواره ارائه می شود.
وی با تاکید بر پرداختن به حضرت محمد(ص) گفت: ایشان متعلق به زمین و زمان خاصی نیست هرچند اقیانوسی است که ترسیم آن کاری سخت است.
مدیر عامل موسسه شهر کتاب اظهار امیدواری کرد این جشنواره در دوره های بعد با اطلاع رسانی بهتر، قدرت بیشتر و ساز و کاری مناسب برگزار شود تا بتوان خاتم الانبیا(ص) را به جهانیان معرفی کرد.

** هجمه وسیعی علیه شخصیت پیامبر(ص) در جهان شکل گرفته است
مدیر دفتر نشر فرهنگ اسلامی گفت: شکی وجود ندارد که باید برای رسول خدا(ص) بیشتر کار کنیم زیرا کمتر به این مقوله پرداخته شده است.
سید محسن چینی فروشان اظهار کرد: اکنون در سراسر جهان هجمه وسیعی علیه شخصیت پیامبر بزرگ اسلام شکل گرفته که این مساله رسالت ما را سنگین تر می کند زیرا اهل بیت(ع) ، همگی ریزه خوار سفره پیامبر(ص) هستند.
وی با بیان اینکه توجه به این موضوعات برای دفتر نشر فرهنگ اسلامی اهمیت زیادی دارد ادامه داد: تولید و نشر آثار فرهنگی و کسب استعدادها دو وظیفه اصلی این دفتر است.
به گفته چینی فروشان دفتر نشر فرهنگ اسلامی تا پیش از این متمرکز بر انتشار کتاب بود ، اما جدیدا فعالیت های صوتی و تصویری در دستور کار آن قرار گرفته است.
فراهنگ ** 1880 **1540 ** خبرنگار: پروین اروجی* انتشار: امید غیاثوندانتهای پیام /*


پاسخ دهید