شرکت 165 عکاس حرفه‌ای از سراسر کشور در جشنواره عکس مستند تبریزبه گزارش روز پنجشنبه روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی، کریم ارجمند در اختتامیه جشنواره سراسری عکس مستند تبریز در تالار استاد صیامی مجتمع 22 بهمن تبریز افزود: از میان آثار رسیده به دبیرخانه جشنواره، پس از 3 مرحله داوری 12 مجموعه عکس به عنوان آثار برگزیده شناسایی و در این محفل رونمایی می‌شود.
وی گفت: به گواه تاریخ و اذعان جامعه‌شناسان، هیچ‌ یک از انواع پدیده‌های هنری نتوانسته همچون هنر عکاسی در پیوست سنت و تجدد تاثیرگذار باشد.
وی اظهار کرد: عکس از سویی در پیوند استوار با صنعت و فناوری، روز به روز متحول می‌شود و از سوی دیگر ریشه در قریحه، احساسات و معرفت هنرمند عکاس دارد.
دبیر جشنواره سراسری عکس مستند تبریز یادآوری کرد: از میان انواع شاخه‌های عکاسی، عکس مستند رویدادهای تاریخی را آینه‌داری کرده و سطرها و واژه‌های تاریخ‌نامه‌ها را جلا می‌دهد.
ارجمند، ادامه داد: جایگاه عکس و عکاسی از هر دو جنبه زیبایی‌شنایی هنری و سندیت تاریخ، کم‌نظیر و بلکه بی‌نظیر است.
وی گفت: انجمن هنر عکس آذربایجان شرقی به منظور پاسداشت عکس مستند و حمایت از عکاسان، پس از ماه‌ها مطالعه و بررسی چراغ نخستین جشنواره سراسری عکس مستند تبریز را با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان روشن کرده است.
دبیر جشنواره سراسری عکس مستند تبریز با اشاره به اینکه جشنواره با صرف نظر از تک‌عکس‌ها، تنها مجموعه‌عکس‌های مستند را پذیرش کرد، اظهار کرد: این نگرش با استقبال چشمگیر استعدادهای ناب و عکاسان حرفه‌ای از 18 استان کشور همراه شد و نقش موثری در ارتقای سطح هنری و تخصصی جشنواره ایفا کرد.
ارجمند با اشاره به برپایی کارگاه 6 روزه ارتقا زبان بصری در عکاسی مستند توسط پائولو پاتریزی، عکاس ایتالیایی افزود: این کارگاه بر مبنای ارتقا زبان بصری، خلاقیت فردی و ارائه راهکارهای موقعیت‌شناسی عکاسی برگزار شد و ره آوردهای آن در حوزه دانش عکاسی ماندگاه خواهد شد.
وی با قدردانی از اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، فرمانداری تبریز، سازمان زیباسازی و پارک‌های شهرداری تبریز گفت: امید است همراهی دلسوزانه مسئولان امر و هنرمندان همدرد و هم‌اندیشه، زمینه‌ساز استمرار این جشنواره در مسیر شکوه و بالندگی باشد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی نیز در این آیین گفت: حرکت از سطح به عمق اصلی‌ترین رویکرد جشنواره عکس مستند تبریز است و این جشنواره در بطن و متن خود یک رویکرد محتوایی و جهت‌گیری موضوعی دارد که بسیار ارزشمند است.
محمد محمدپور افزود: روایتگری از ویژگی‌های وجودی انسان است و در فطرت او نهاده شده به نحوی که قرآن کریم نیز با زبان روایت با انسان ها سخن می‌گوید و‌ روانشناسان نیز معتقدند که هر انسان روایتگر زندگی خود است.
وی اظهار کرد: هر اندازه جوامع به سمت تعالی و ترقی حرکت می‌کنند ‌قدرت روایت‌گری آن‌ها هم گسترش یافته و رشد می‌کند.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی یادآوری کرد: مقوله روایتگری در کشورهای شرقی رواج بیشتری دارد و در فرهنگ فولکلور ایران نیز با عمق و وسعت زیادی دیده می‌شود.
محمدپور، ادامه داد:‌ رسالت عظیم و بار سنگین روایت جامعه بر عهده‌ی هنرمندان و به ویژه عکاسان نهاده شده است.
وی گفت: عکاسان راویان زنجیره‌ای از رویدادها و جریاناتی هستند که آینده‌ی جامعه را رقم می‌رند و این هنرمندان با نگاهی عمیق و تیزبینانه رویدادها را کشف و ضبط می‌کنند.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی اظهار کرد: اکنون وظیفه خطیر و مهم روایتگری بر دوش هنرمندان عکاس است.
محمدپور، افزود: جشنواره عکس مستند تبریز را به همین دلایل می‌توان متمایز خواند و از طرفی مثل تمام اولین‌های دیگر، به نظر می‌رسد در این عرصه نیز اولین باشیم.
وی با بیان اینکه باید دبیرخانه دائمی جشنواره سراسری عکس مستند تبریز تشکیل شود، گفت: علاوه بر روایت‌گری، تحلیل روایات نیز بسیار مهم است و به همین دلیل این عکس‌ها می‌توانند مورد استفاده جامعه‌شناسان و روان‌شناسان قرار بگیرد.
خبرنگار: پرویز بابائی ** انتشار دهنده: محمد رستگار
8023/6183انتهای پیام /*


پاسخ دهید