شناسایی بیش از یک هزار و 200 بازمانده و تارک تحصیل در استان کردستان / همت جمعی برای جذب بازماندگان از تحصیلبه گزارش خبرنگار ایرنا، امروز در جای جای ایران اسلامی مسئولان آموزش و پرورش و متولیان نظام تعلیم و تربیت در صدد رفع کامل بیسوادی در جامعه هستند و فعالیت های زیادی در این ارتباط انجام شده است اما با وجود این، هنوز هم در برخی مناطق کودکان و نوجوانانی هستند که از نعمت آموزش و خواندن و نوشتن محروم هستند.
خانواده های زیادی هستند که بدلایلی اجازه تحصیل و یا ادامه تحصیل به فرزندان خود نمی دهد که این معضل بیشتر مربوط به مناطق روستایی و حاشیه شهرها است و بیشترین آمار در زمینه بازماندگان از تحصیل نیز مربوط به دختران است.
در دنیای مدرن امروز و با روند تکنولوژی و پیشرفت های علمی که در سطح جامعه مشاهده می شود باز ماندن از تحصیل و وارد نشدن به چرخه آموزش، آسیبی جبران ناپذیر بر پیکره جامعه می زند چون ممکن است این افراد در آینده با آسیب های اجتماعی زیادی مواجه شوند.
کودکان و نوجوانان بازمانده از تحصیل 2 گروه هستند گروهی که به هیچ عنوان وارد چرخه آموزش نشده اند و گروهی که قبلا در مدرسه بوده اما بدلایلی از تحصیل بازمانده و یا در مقطعی ترک تحصیل کرده اند.
در استان کردستان نیز همانند بسیاری از استان های کشور کودکان و نوجوانان زیادی هستند که در زمره این 2 گروه قرار دارند و تعدادی از آنان توسط متولیان امر شناسایی شده و برخی از آنان نیز جذب مدارس شده اند.

** شناسایی یک هزار دانش آموز بازمانده از تحصیل در کردستان
معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش کردستان با بیان اینکه سال تحصیلی گذشته در مقطع متوسطه اول و دوم، فنی و حرفه ای و کاردانش یک هزار نفر بازمانده از تحصیل داشتیم، گفت: آمار کلی بازماندگان از تحصیل در سال جاری آبان ماه مشخص خواهد شد.
مهدی نامدار در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: عمده آمار بازماندگان از تحصیل مربوط به شهرهای مرزی مریوان، سرواباد، بانه و سقز و کلاترزان است و دختران بیشترین آمار بازمانده از تحصیل در این مناطق را دارند.
وی افزود: به طور کلی آمار بازماندگان از تحصیل در دوره متوسطه دوم و در شهرهای مرزی استان نگران کننده است و در این میان دختران زیادی هستند که با وجود علاقه به درس و تحصیل بدلایلی در ادامه راه از تحصیل باز می مانند.
معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش کردستان ادامه داد: وضعیت مرکز و شهرهای شرقی استان در این ارتباط نسبتا خوب است اما شهرستان های سقز، بانه، مریوان، سروآباد و کلاترزان در خصوص ادامه تحصیل دختران با مشکل مواجه هستند.
به گفته وی، دختران این مناطق بدلایلی از جمله ازدواج زود هنگام، صعب العبور بودن راه های روستایی و عدم وجود مدارس مقاطع بالاتر در محل سکونت شان از تحصیل باز می مانند.
نامدار یادآور شد: براساس مشاهدات و آمارهای موجود بیشترین مشکلات در استان کردستان در زمینه باز ماندن از تحصیل، مشکل فرهنگی است و درصد بسیار کمی مربوط به مشکلات مالی و اقتصادی است.
وی تاکید کرد: نگاهی که از گذشته در زمینه تحصیل دختران وجود داشته هم اکنون در بسیاری از روستاها بویژه روستاهای مرزی صعب العبور همچنان وجود دارد و این فرهنگ غالب در خانواده ها مانع ادامه تحصیل دختران شده که تغییر این نگاه، نیازمند کار فرهنگی است.
به گفته وی، بسیاری از خانواده ها بخصوص در روستاهای مرزی از تردد دختران خود به شهرها و یا حتی ماندن آنان در مدارس شبانه روزی و اقامت در خوابگاه راضی نیستند و به همین دلیل اجازه ادامه تحصیل به ایشان نمی دهند.
معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش کردستان اضافه کرد: فعالیت های بسیار خوبی در این زمینه انجام شده و به صورت جدی از طریق فرمانداری ها، بخشداری ها، دهیاری ها، مراکز بهداشت، ریش سفیدان و حتی حضور رو در رو، در تلاش برای جذب این افراد به سمت آموزش و مدرسه هستیم.
نامدار گفت: تبلیغات بسیار گسترده ای انجام شده و روستاهایی که فاقد دختران باز مانده از تحصیل بوده اند را به عنوان الگو معرفی کرده و خانواده هایی که اجازه ادامه تحصیل به دختران خود را می دهند مورد تشویق قرار دادیم که رضایتمندی نسبی در این زمینه حاصل شده است.
وی با بیان اینکه یکی از اولویت های آموزش و پرورش استان در مقطع متوسطه اول و دوم جذب دختران باز مانده از تحصیل است و اقدامات بسیار خوبی هم در حال انجام است، افزود: سال گذشته با تلاش های انجام شده 200 نفر از بازماندگان تحصیل در استان جذب مدارس شدند.
وی عدم وجود مدارس متوسطه در برخی از روستاهای با جمعیت کم را یکی از مهمترین دلایل ترک تحصیل دختران اعلام کرد و یادآور شد: در برخی از این روستاها تعداد دانش آموزان از چهار یا پنج نفر تجاوز نمی کند به همین دلیل دایر کردن کلاس برای چند نفر مشکل است.
معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش کردستان با بیان اینکه به طور کامل آماده جذب این دانش آموزان در مدارس شبانه روزی داخل شهرها و یا روستاهای دارای دبیرستان هستیم، اضافه کرد: برای رفع این مشکل تقریبا تمام استان بسیج شده و با همت جمعی در صدد جذب و شناسایی کودکان و نوجوانان بازمانده و تارک تحصیل بر آمده ایم.
وی ادامه داد: هم اکنون خوابگاه های مدارس شبانه روزی ما با کمترین ظرفیت اداره می شود و زمینه پذیرش دانش آموزان روستاهای فاقد دبیرستان در این خوابگاه ها فراهم است.
نامدار با بیان اینکه سال گذشته با اقدامات انجام شده موفقیت هایی در زمینه جذب بازماندگان از تحصیل حاصل شد، اظهار کرد: امسال نیز با مکاتبات زیادی که با فرمانداری ها، بخشداری ها و دهیاری ها انجام شده قطعا این موفقیت ها بیشتر خواهد شد.

** شناسایی حدود 200 کودک بازمانده و تارک تحصیل مقطع ابتدایی در کردستان
معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش کردستان هم گفت: پوشش دوره ابتدایی در این استان از درصد بالایی برخوردار است و سال گذشته فقط 134 کودک تارک از تحصیل در استان شناسایی شدند.
صدیقه عبدالهی افزود: عمده این کودکان بازمانده از تحصیل مربوط به شهرهای مرزی استان است که بدلایلی از جمله فقر اقتصادی، بی سرپرستی و یا بدسرپرست بودن از همان دوران ابتدایی ترک تحصیل کرده اند.
وی با بیان اینکه سال گذشته 25 کودک لازم التعلیم در استان شناسایی شدند، اظهار کرد: این کودکان هیچ گاه وارد چرخه آموزش نشده بودند که باید تلاش کرد با برنامه ریزی های مناسب این کودکان جذب مدارس شده و همانند همسالان خود از تعلیم و تربیت مدارس بهره مند شوند.
معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش کردستان ادامه داد: بسیاری از این کودکان بدلیل فقر اقتصادی از همین دوران کودکی وارد عرصه کار می شوند و ما به عنوان متولیان امر تا حدودی در زمینه مشکلات اقتصادی می توانیم خانواده ها را یاری دهیم تا مانع حضور فرزندان خود در مدارس نشوند.
عبدالهی با بیان اینکه اقدامات بسیار خوبی در زمینه جذب و شناسایی این کودکان در استان انجام شده است ابراز امیدواری کرد، در سال تحصیلی جاری تعداد کودکان و نوجوانان بازمانده از تحصیل و تارک تحصیل در استان به صفر برسد و یا تا حد بسیار بالایی کاهش پیدا کند.
به گزارش ایرنا، هر جامعه ای که آمار باسوادان آن بیشتر باشد از توسعه و پیشرفت بیشتری برخوردار است و امید می رود مسئولان و متولیان امر در زمینه جذب و شناسایی دانش آموزان بازمانده از تحصیل بیش از گذشته تلاش کرده و با اقدامات و فرهنگ سازی، خانواده ها را مجاب به ادامه تحصیل فرزندان خود کنند.
سال تحصیلی گذشته 275 هزار دانش آموز کردستانی در سه هزار و 700 مدرسه و 14 هزار کلاس درس مشغول به تحصیل بودند که بیش از 150 هزار نفر از این تعداد را دانش آموزان دوره ابتدایی تشکیل می دادند.
گزارش: افسانه گلباغی ** انتشار دهنده: مجید سلیمانی
7348/9102انتهای پیام /*


پاسخ دهید