عضو هیات رییسه مجلس: درآمد انتقال کالا در راهگذر ابریشم نصف صادرات نفت خام استبه گزارش ایرنا، چهارشنبه گذشته رییسان جمهوری اسلامی ایران، روسیه و آذربایجان دومین نشست سه‌جانبه را در تهران برگزار کردند تا درباره تسهیل روابط اقتصادی، سیاسی و امنیتی سه‌کشور به توافق‌های جدید دست پیدا کنند.
در همین پیوند، عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی از استفاده اندک ایران از راهگذرهای شمال- جنوب و شرق- غرب انتقاد کرد و افزایش همکاری سه کشور را بر پایه مشترکات آنها میسر دانست.
به گزارش شنبه تارنمای خانه ملت، «سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی» گفت: ما در سرزمینی با بیش از 15 همسایه زندگی می کنیم که عمده آنها کشورهای ثروتمندی اند و ظرفیت های مختلفی دارند، حتی کشوری مثل افغانستان که ضعیف به نظر می رسد در حوزه معادن، بزرگ ترین ظرفیت دنیا محسوب می شود.
قاضی زاده هاشمی در ادامه تاکید کرد تهران, مسکو و باکو باید با هم افزایی باعث ارتقای سطح منطقه شوند، زیرا ما منافع مشترکی در دریای خزر اعم از منافع نفتی و گازی مشترک داریم؛ همچنین به لحاظ فرهنگی نزدیکیم که اینها ضرورت افزایش همکاری ها را می رساند.
این نماینده مجلس شورای اسلامی تاکید کرد اگر مسیر چابهار به سنت پترزبورگ راه بیفتد، ارزش درآمدی بالایی نصیب کشورمان می شود.
به گزارش ایرنا، رییس جمهوری اسلامی ایران دهم آبان ماه در نشست خبری اجلاس سه جانبه ایران، روسیه و جمهوری آذربایجان گفت: تصمیم این است که بندرعباس به هلسینکی متصل شود، یعنی آسیا را به اروپا متصل می کنیم.
حسن روحانی افزود: ترانزیت بین سه کشور و همچنین بین منطقه آسیا و اروپا، اولین مساله ای است که درباره آن تصمیم گرفتیم تا قاره آسیا و اروپا در 2 مسیر ترانزیتی شمال به جنوب متصل شود.

برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با کانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
‏IRNAeco@
اقتصام*3061*1961*تنظیم: میترا بلندقامتی*انتشار: مریم مسعودانتهای پیام /*


پاسخ دهید