هدف افراط گرایان محدود سازی گفت وگوی پیروان ادیان مختلف استبه گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، اروین تانر تیزانی روز یکشنبه در پنجمین دور گفت‌وگوی دینی مرکز بین‌المللی گفت‌وگوی ادیان و تمدن‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و کنفرانس اسقفان سوئیس گفت: باعث افتخار است که برای پنجمین دور گفت‌وگوی دینی مرکز بین‌المللی گفت‌وگوی ادیان و تمدن‌ها و شورای اسقفان سوئیس، چند روزی در محضر مردم مهمان نواز و با محبت کشور زیبای ایران هستیم و از نزدیک با فرهنگ و تمدن غنی و میراث برجسته تاریخی آشنا می‌شویم.
وی به دو دور گفت‌وگوی گذشته ایران با شورای اسقفان سوئیس در سال‌های 2006 و 2011 میلادی پیرامون موضوع حقوق ادیان و اقلیت‌های دینی و انسان در اسلام و مسیحیت اشاره کرد و افزود: امروز فرصتی مغتنم است تا گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت را تداوم داده و در مسائل حقوقی و سیاسی گفت‌وگو کرده و عمق بیشتری به این گفت‌وگوها بدهیم.
دبیرکل کنفرانس اسقفان سوئیس در ادامه سخنان خود بر ضرورت همدلی و دوستی مسلمانان و مسیحیان برای فهم و درک مشترک در جهان عاری از خشونت و افراطی تاکید کرد و اظهار داشت: اکنون گفت‌وگوها توسعه یافته و از تک‌گویی شخصی و علمی به تبادل عقیده‌ها تبدیل شده است و مسائل کلامی و معنوی را با سعه صدر در میان می‌گذاریم.
تانر تیزانی تصریح کرد: بدون ‌شک گفت‌وگوی اسلام و مسیحیت محدودیت خود را داشته و نمی‌توان آن را نادیده گرفت که از مهمترین آن می‌توان به تغییر دین اشاره کرد.
به گفته وی، نمی‌توانیم دین دیگری را تغییر دهیم بلکه برای برطرف کردن افراطی‌گری و چالش‌های موجود در جهان باید به فهم و درک مشترک برسیم.
دبیرکل کنفرانس اسقفان سوئیس همچنین بر تداوم گفت‌وگوها بین اسلام و مسیحیت تاکید کرد و خواستار این مهم شد و افزود: مهمترین موضوعی که باید در دور پنجم این گفت‌وگوها بدان توجه کرد، فهم و درک مشترک است.
وی همچنین، بررسی زمینه‌های تندروی، خشونت و افراط‌گرایی در اسلام و مسیحیت و یافتن راهکارهای عملی برای ریشه‌کنی آن از دیگر موضوعات مطرح در این کنفرانس عنوان کرد.
به گزارش ایرنا، پنجمین دور گفت‌وگوی دینی مرکز بین‌المللی گفت‌وگوی ادیان و تمدن‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و شورای اسقفان سوئیس با عنوان «‌زمینه‌های افراط ‌گرایی و رادیکالیسم در جوامع اسلامی و جوامع مسیحی ـ چالش‌ها و راهکارها»، روز یکشنبه به ریاست ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، و با حضور ایت الله محمد علی تسخیری، مشاور رهبر معظم انقلاب در امور جهان اسلام، اروین تانر، دبیرکل کنفرانس اسقفان سوئیس، اعضای کنفرانس اسقفان سوئیس و اندیشمندان مسلمان و مسیحیو جمعی از اندیشمندان مسلمان و مسیحی در محل این سازمان برگزار شد.
دور چهارم گفت‌وگوی دینی مرکز بین‌الملی گفت‌وگوی ادیان و تمدن‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و شورای اسقفان سوئیس با عنوان «‌نقش دین در جامعه‌» در روزهای 27 تا 30 مهرماه 1394 در سوئیس برگزار شده بود.
فراهنگ ** 1355 ** خبرنگار: علی اکبر قزوینیان * انتشار: امید غیاثوندانتهای پیام /*


پاسخ دهید