به گزارش ایسنا به نقل از ستاد اطلاع‌رسانی رویدادهای ترویج کتابخوانی و شبکه شهرهای خلاق، در نشستی که با حضور معاونان هنری ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی سراسر کشور برگزار شد، ابراهیم حیدری دبیر اجرایی این رویداد فرهنگی به شرح برنامه شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر پرداخت و گفت: دو هفته پیش فراخوان این رویداد فرهنگی منتشر و به ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی تمامی استان‌های کشور ابلاغ شده است.

او عمده هدف از تشکیل شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر را فراهم آوردن زمینه بروز خلاقیت‌های نهفته در شهرها و مناطق مختلف کشور دانست و گفت: این خلاقیت‌ها باید پویا شوند و در قالب این برنامه، هنرها و ظرفیت‌های هنری برای رونق کسب و کار را فراهم آوریم.

حیدری در ادامه این برنامه را در راستای اجرای بیانیه گام دوم مقام معظم رهبری مبنی بر درون‌زایی اقتصاد دانست و آن را از  برنامه‌ها و ابلاغیه‌های مهم وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عنوان کرد.

دبیر اجرایی شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر از اداره‌های کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌های سراسر کشور خواست از طریق مذاکره و هم‌افزایی با دیگر نهادها و سازمان‌های استانی دبیرخانه شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر را در استان‌ها ایجاد کنند تا از ظرفیت‌های انجمن‌ها و تشکل‌ها و نهادهای دولتی و غیردولتی در استان‌ها برای تحقق اهداف این برنامه استفاده شود.

او اظهار کرد: با تشکیل  دبیرخانه شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر در مراکز استان‌ها، طرح‌ها و ایده‌ها در مرحله‌ نخست در سطح استان داوری می‌شود. پس از داوری آثار اولیه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر آثار به دبیرخانه مرکزی ارسال و براساس ضوابط و شرایط تعیین‌شده در فراخوان آثار بررسی و شهرهای خلاق حوزه‌های مختلف انتخاب خواهد شد. همچنین از طریق این برنامه زمینه و فرصت تعامل و همکاری موثر با سازمان جهانی یونسکو از طریق دفتر ملی یونسکو در ایران فراهم می‌شود و  شهرهای خلاق فرهنگ و هنر ایران با شبکه شهرهای خلاق جهان ارتباط می‌گیرند.
 

همچنین در این نشست علی‌اصغر سیدآبادی مشاور وزیر در امور برنامه‌ریزی هدف از تشکیل برنامه شبکه شهرهای خلاق را جلب  مشارکت حداکثری استان‌های کشور اعلام کرد و گفت: شبکه شهرهای خلاق  فرصت کنار هم قرار ‌گرفتن شهرهای مختلف ایران را فراهم می‌آورد و با گروه‌سازی چند شهر و مشارکت موثر آن‌ها،  هر گروه برای یک منطقه جغرافیایی در زمینه مسائل فرهنگی و رونق کسب و کار هنر در  سطح کشور تصمیم‌گیری می‌کند. در شبکه‌ شهرهای خلاق فرهنگ و هنر باید از تمام ظرفیت‌های اقتصادی و صنعتی نهادهای عمومی مانند شهرداری و تشکل‌ها و  انجمن‌های غیردولتی در همه استان‌ها استفاده شود تا با اتکا بر ظرفیت‌های محلی و بومی برنامه شبکه شهرهای خلاق هر شهر برنامه‌ریزی شود و پس از جمع‌آوری اطلاعات پرونده شهرهای مختلف در بخش‌های مختلف این فراخوان به دبیرخانه مرکزی تهران ارسال و شهرهای خلاق فرهنگ و هنر در بخش‌های مختلف انتخاب شود.

در ادامه برنامه، معاونان فرهنگ و ارشاد سراسر کشور در گروه‌های مختلف تقسیم شدند و به صورت کارگاهی به انجام فعالیت پرداختند. این برنامه تا عصر روز دوشنبه دوم مردادماه ادامه خواهد داشت.

انتهای پیام

گزارشی از نشست شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر

پاسخی بگذارید