گسترش همکاری های علمی و فناوری ایران و آذربایجانبه گزارش روز چهارشنبه گروه علمی ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی وزارت علوم، دکتر وحید احمدی در دیدار با بنیاد حسین اف، در خصوص نحوه همکاری مسئولان آموزش عالی ایران برای ساخت پارک های علم و فناوری در جمهوری آذربایجان و همکاری های مشترک در زمینه های علمی و فناوری دیدار و گفت وگو کردند.
در این دیدار، ابتدا دکتر احمدی در سخنانی به سابقه تاریخی، فرهنگی و دینی دو کشور اشاره کرد و گفت: در ایران 4 میلیون و 500 هزار نفر دانشجو، 2400 مؤسسه آموزش عالی ،41 پارک علم و فناوری و 179 مرکز رشد فناوری فعالیت می کنند.
وی افزود: تعداد 700 تا 800 هزارنفر دانشجوی تحصیلات تکمیلی و حدود 100 هزار عضو هیئت علمی ظرفیت تحقیقی مناسبی را برای جمهوری اسلامی ایران فراهم کرده که ثمره آن کسب رتبه نخست جایگاه تولید مقالات در منطقه و جایگاه شانزدهم در پایگاه اسکوپوس است.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم در ادامه افزود: ما با کشورهای مختلف اروپایی از جمله اتریش، سوئیس، ایتالیا، آلمان و فرانسه در مسائل و مباحثی چون فرصت های مطالعاتی، تبادل استاد و دانشجو همکاری های خوبی در سال های اخیر داشته ایم.
وی همچنین به وجود مرکز IRIS (مرکز منطقه ای توسعه پارک های علم و فناوری و مراکز رشد مستقر در اصفهان) زیر نظر یونسکو برای توسعه پارک های علم و فناوری اشاره کرد و گفت: این مرکز ظرفیت خوبی را برای ارتباطات علمی و فناوری بین المللی با سایر کشور به وجود آورده است.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم ادامه داد: کامستک (کمیته دایمی همکاری های علمی و فناوری سازمان همکاری های اسلامی/OIC) در ایران از جایگاه خوبی برخوردار است و فعالیت های این مرکز در برگیرنده فعالیت های فناوری در پارک ها و مراکز رشد فناوری جهان اسلام است.
احمدی افزود: تفاهم نامه های فراوانی در حوزه های مختلف با کشور آذربایجان داریم؛ ولی هنوز از ظرفیت های موجود استفاده بهینه نشده است. آمادگی داریم ضمن اجرایی کردن تفاهم نامه های قبل در زمینه های جدید نیز این تعاملات توسعه یابند.
در این دیدار بنیاد حسین اف نیز با تصدیق سوابق مشترک تاریخی، فرهنگی و دینی ایران و آذربایجان گفت: در چهارسال گذشته روابط دو کشور توسعه روزافزون داشته و در این مدت روسای جمهوری دو کشور 8 بار با هم ملاقات داشته اند.
وی با بیان اینکه در زمزمه های علمی و فناوری آن طور که شایسته است هنوز همکاری ها و تعاملات دو کشور به سرانجام نرسیده است، گفت: مسائل و مشکلات در ارتباط با تقویت همکاری های علمی دانشگاه های ایران و آذربایجان وجود دارد که باید بررسی و حل و فصل شوند.
سفیر جمهوری آذربایجان در ایران افزود: در جمهوری آذربایجان دانشگاه هایی تأسیس شده اند که در زمینه نفت و پتروشیمی فعالیت دارند و دانشگاه های ایران می توانند با آنها همکاری و تعامل علمی، پژوهشی و تحقیقاتی خوبی داشته باشند.
در ادامه این دیدار رییس دانشگاه محقق اردبیلی، قائم مقام دانشگاه تبریز و رؤسای پارک های علم و فناوری استان های اردبیل، آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی به بیان دیدگاه های خود پرداختند.
مقرر شد کمیته مشترکی متشکل از مسئولان علمی و فناوری دو کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان در حوزه علم و فناوری تشکیل شود و این کمیته برنامه ریزی لازم را برای گسترش تعاملات علمی و فناوری پی گیری کند.
در این دیدار دکتر خسرو پیری مدیر کل دفتر برنامه ریزی امور فناوری وزارت علوم و مهندس حافظی فر مشاور عالی استاندار اردبیل نیز حضور داشتند.
علمی**9157
تنظیم: منصوره شوشتری**انتشار: زهره محتشمی پور
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با کانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
irnaelm@
https://telegram.meانتهای پیام /*


پاسخ دهید